A grf, egykor a leghatalmasabb Jedi mesterek egyikeknt nagy tiszteletnek rvendett a Jedi renden bell s szerte a galaxisban. Ahogy minden ms Jedi, lett annak szentelte, hogy a Kztrsasgot vdelmezze, lakinak nyugalmt, bkjt s jltt szolglja, s erre nevelte tantvnyait is. Sok ms Jedivel egytt Dookut is Yoda mester tantotta az Er hasznlatra, m a grf mr fiatalon kiemelkedett a tbbi tantvny sorbl. Viszonylag ksn, kt vesen kezdte a tanulst, de hatalmas tehetsghez pratlan szorgalom s tudsvgy prosult. Dooku sosem elgedett meg az ltala birtokolt tudssal, sosem hagyta abba kpessgei fejlesztst, s kivteles mdon elmlyedt az Er megismersben.
Akik azeltt ismertk, tudjk, hogy Jediknt nem csak az Ervel, hanem a fnykarddal is bmulatos mdon bnt. A rgi Jedi lovagoknak nagy hborkban volt rszk, s pratlan tklyre vittk a fnykardforgats tudomnyt. Dooku azon kevesek egyike, akik rzik ezt az si tudst, akik ismerik az egykori Jedi mesterek legends harci technikjt.
Kpessgei ellenre azonban sosem igyekezett a Jedi Tancs tagjv vlni, e nlkl is kell tiszteletet vvott ki magnak hatalmas tudsval. Ugyanakkor a tbbi mester mindig tudta rla, hogy egsz letben idealista volt, szablyok helyett eszmknek lt. Mindenek eltt a Kztrsasg eszmjnek.
m idvel a dolgok megvltoztak. Az idealistk kora -- ami taln ppen a Kztrsasg alaptsval kezddtt -- mra letnt. A Kztrsasg mr rgen nem az, ami egykor volt. Egyszeriben minden terleten vlsg mutatkozott; valami megfertzte elszr a kzt, aztn az egynt, de az is lehet, hogy fordtva.
Dooku az elsk kztt dbbent r, hogy a Kztrsasg, amelynek vdelmezje, nem az a Kztrsasg, amelyet egykor ltrehoztak a npek millii, hogy szimbizisban ljenek a galaxisban. Mra a gazdasgi rdekcsoportok (kereskedelmi szervezetek, bankok s intergalaktikus nagyvllalatok) kezkben tarjk a Szentust, s Dooku gy rezte, hogy a Jedi lovagok is egy korrupt s romlott rendszer kiszolgliv lettek. A vlsg mlypontjt a tz vvel ezeltti nabooi konfliktus jelentette, amelynek sorn a Kereskedelmi Szvetsg -- arctlanul thgva a galaktikus trvnyeket -- megszllta a Naboo bolygt. A Kztrsasg tehetetlen volt, az llamappartus -- ln a lefizetett szentorokkal -- kptelennek bizonyult a helyzet kezelsre. m ami a legfjbb, s a legnagyobb csaldst jelentette a grf szmra; a Jedi lovagok sem tehettek semmit, a politika alrendeltjeiknt knytelenek voltak ttlenl szemllni a vlsgot. Az incidens vgl Valorum fkancellr szkbe kerlt, akit Naboo kevss ismert szentora, Palpatine vltott fel. Sokan bztak abban, hogy az j fkancellr majd helyrelltja a rendet, m Dooku ekkorra mr elvesztette a hitt, hogy a Kztrsasg valaha is visszaszerezheti rgi fnyt. Az eszmk, amikrt harcolt mr nem a Kztrsasg mell, hanem azzal szembe lltottk. A nabooi incidenssel betelt a pohr. gy dnttt, nem kvn tovbb szolglni egy olyan rendszert, amely mr semmit nem kpvisel abbl, amit egykor. gy dnttt, kilp a Jedi rendbl. Dooku tvozsa mindenkit megdbbentett. Kilpse risi vesztesget jelentett a Jedik szmra. A feljegyzsek szerint a trtnelem folyamn mindssze 20 Jedi lovag fordtott htat a rendnek, akiket az "elveszett hszknt" emlegetnek, ha nagy ritkn szba kerl ez a trtnet. m szndkosan keveset emlegetik Dooku mester tvozst, ami mg 10 v elteltvel is fjdalmas sebet jelent. Hogy mirt ppen jutott erre az elhatrozsra, s milyen indtkkal, arrl csak tallgatnak. Egyesek azt lltjk: mindenki msnl fjdalmasabban rintette t mindaz, ami Naboon trtnt, s ez vgs lkst adott szmra a tvozshoz.
A szomor dnts utn a grf vekre eltnt, s senki nem hallott rla mg szlbolygjn sem. Kilenc hossz esztend telt el, mikor elszr hallani lehetett rla, s felbukkansval mindenkit meglepett: politikai plyra lpett. Dooku a Kztrsasgbl val kibrnduls utn lthatan j clt tallt. Megalaptotta a Fggetlen Rendszerek Konfdercijt, amely nem titkoltan a sokak szerint mr letkptelen Kztrsasg felbomlasztst tzte zszlajra.
Karizmatikus szemlyisgnek ksznheten hamar kvetkre tallt olyan emberek kzt, akik Valorum utn csaldtak Palpatine politikjban is, s tiszteltk az egykori Jedit, amirt kpes volt szembeszllni a Kztrsasggal. A Konfderci hnaprl hnapra magba olvasztotta azokat a csillagrendszereket, amelyek elhatroztk, hogy elszakadnak a Palpatine vezette Kztrsasgtl.
Dooku grf az Ert hasznlja
A szeparatista trekvseket, az "ellenkztrsasgot" persze nem nzik j szemmel a Kztrsasg vezetsben. A jelek szerint azonban Dooku elszntan s rendthetetlenl kzd a Kztrsasg felszmolsrt, minden perct s sokak szerint jelents magnvagyont is e cl elrsnek szenteli. Ellenfelei szerint a Jedi lovagbl lett politikai vezet semmitl nem riad vissza, msok jindulat bolondnak tartjk. Mindenesetre Dooku j lett csupa rejtly vezi. Senki nem tudja, hogyan s milyen szvetsgesekkel kvnja elrni cljait. Nem tudni, mikor hol jr, s honnan irnytja az ltala ltrehozott szvetsget. Vannak, akik eltlik, vannak akik flnek tle -- tudvn, mekkora hatalommal brt egykor a Jedik kztt, -- s vannak, akik tisztelik s lltjk: a grf egy olyan pratlan ember, aki egsz letben ugyanazokrt az eszmkrt lt, csupn a galaxis vltozik rohamlptekkel, ki tudja milyen irnyban. Az viszont tny, hogy Dooku egy vtized alatt a Kztrsasg vdelmezjbl annak legnagyobb ellensgv vlt. |