A gróf, egykor a leghatalmasabb Jedi mesterek egyikeként nagy tiszteletnek örvendett a Jedi renden belül és szerte a galaxisban. Ahogy minden más Jedi, életét annak szentelte, hogy a Köztársaságot védelmezze, lakóinak nyugalmát, békéjét és jólétét szolgálja, és erre nevelte tanítványait is. Sok más Jedivel együtt Dookut is Yoda mester tanította az Erő használatára, ám a gróf már fiatalon kiemelkedett a többi tanítvány sorából. Viszonylag későn, két évesen kezdte a tanulást, de hatalmas tehetségéhez páratlan szorgalom és tudásvágy párosult. Dooku sosem elégedett meg az általa birtokolt tudással, sosem hagyta abba képességei fejlesztését, és kivételes módon elmélyedt az Erő megismerésében.
Akik azelőtt ismerték, tudják, hogy Jediként nem csak az Erővel, hanem a fénykarddal is bámulatos módon bánt. A régi Jedi lovagoknak nagy háborúkban volt részük, és páratlan tökélyre vitték a fénykardforgatás tudományát. Dooku azon kevesek egyike, akik őrzik ezt az ősi tudást, akik ismerik az egykori Jedi mesterek legendás harci technikáját.
Képességei ellenére azonban sosem igyekezett a Jedi Tanács tagjává válni, e nélkül is kellő tiszteletet vívott ki magának hatalmas tudásával. Ugyanakkor a többi mester mindig tudta róla, hogy egész életében idealista volt, szabályok helyett eszméknek élt. Mindenek előtt a Köztársaság eszméjének.
Ám idővel a dolgok megváltoztak. Az idealisták kora -- ami talán éppen a Köztársaság alapításával kezdődött -- mára letűnt. A Köztársaság már régen nem az, ami egykor volt. Egyszeriben minden területen válság mutatkozott; valami megfertőzte először a közt, aztán az egyént, de az is lehet, hogy fordítva.
Dooku az elsők között döbbent rá, hogy a Köztársaság, amelynek védelmezője, nem az a Köztársaság, amelyet egykor létrehoztak a népek milliói, hogy szimbiózisban éljenek a galaxisban. Mára a gazdasági érdekcsoportok (kereskedelmi szervezetek, bankok és intergalaktikus nagyvállalatok) kezükben tarják a Szenátust, és Dooku úgy érezte, hogy a Jedi lovagok is egy korrupt és romlott rendszer kiszolgálóivá lettek. A válság mélypontját a tíz évvel ezelőtti nabooi konfliktus jelentette, amelynek során a Kereskedelmi Szövetség -- arcátlanul áthágva a galaktikus törvényeket -- megszállta a Naboo bolygót. A Köztársaság tehetetlen volt, az államapparátus -- élén a lefizetett szenátorokkal -- képtelennek bizonyult a helyzet kezelésére. Ám ami a legfájóbb, s a legnagyobb csalódást jelentette a gróf számára; a Jedi lovagok sem tehettek semmit, a politika alárendeltjeiként kénytelenek voltak tétlenül szemlélni a válságot. Az incidens végül Valorum főkancellár székébe került, akit Naboo kevéssé ismert szenátora, Palpatine váltott fel. Sokan bíztak abban, hogy az új főkancellár majd helyreállítja a rendet, ám Dooku ekkorra már elvesztette a hitét, hogy a Köztársaság valaha is visszaszerezheti régi fényét. Az eszmék, amikért harcolt már nem a Köztársaság mellé, hanem azzal szembe állították. A nabooi incidenssel betelt a pohár. Úgy döntött, nem kíván tovább szolgálni egy olyan rendszert, amely már semmit nem képvisel abból, amit egykor. Úgy döntött, kilép a Jedi rendből. Dooku távozása mindenkit megdöbbentett. Kilépése óriási veszteséget jelentett a Jedik számára. A feljegyzések szerint a történelem folyamán mindössze 20 Jedi lovag fordított hátat a rendnek, akiket az "elveszett húszként" emlegetnek, ha nagy ritkán szóba kerül ez a történet. Ám szándékosan keveset emlegetik Dooku mester távozását, ami még 10 év elteltével is fájdalmas sebet jelent. Hogy miért éppen ő jutott erre az elhatározásra, és milyen indítékkal, arról csak találgatnak. Egyesek azt állítják: mindenki másnál fájdalmasabban érintette őt mindaz, ami Naboon történt, és ez végső lökést adott számára a távozáshoz.
A szomorú döntés után a gróf évekre eltűnt, és senki nem hallott róla még szülőbolygóján sem. Kilenc hosszú esztendő telt el, mikor először hallani lehetett róla, és felbukkanásával mindenkit meglepett: politikai pályára lépett. Dooku a Köztársaságból való kiábrándulás után láthatóan új célt talált. Megalapította a Független Rendszerek Konföderációját, amely nem titkoltan a sokak szerint már életképtelen Köztársaság felbomlasztását tűzte zászlajára.
Karizmatikus személyiségének köszönhetően hamar követőkre talált olyan emberek közt, akik Valorum után csalódtak Palpatine politikájában is, és tisztelték az egykori Jedit, amiért képes volt szembeszállni a Köztársasággal. A Konföderáció hónapról hónapra magába olvasztotta azokat a csillagrendszereket, amelyek elhatározták, hogy elszakadnak a Palpatine vezette Köztársaságtól.
Dooku gróf az Erőt használja
A szeparatista törekvéseket, az "ellenköztársaságot" persze nem nézik jó szemmel a Köztársaság vezetésében. A jelek szerint azonban Dooku elszántan és rendíthetetlenül küzd a Köztársaság felszámolásáért, minden percét és sokak szerint jelentős magánvagyonát is e cél elérésének szenteli. Ellenfelei szerint a Jedi lovagból lett politikai vezető semmitől nem riad vissza, mások jóindulatú bolondnak tartják. Mindenesetre Dooku új életét csupa rejtély övezi. Senki nem tudja, hogyan és milyen szövetségesekkel kívánja elérni céljait. Nem tudni, mikor hol jár, és honnan irányítja az általa létrehozott szövetséget. Vannak, akik elítélik, vannak akik félnek tőle -- tudván, mekkora hatalommal bírt egykor a Jedik között, -- és vannak, akik tisztelik és állítják: a gróf egy olyan páratlan ember, aki egész életében ugyanazokért az eszmékért élt, csupán a galaxis változik rohamléptekkel, ki tudja milyen irányban. Az viszont tény, hogy Dooku egy évtized alatt a Köztársaság védelmezőjéből annak legnagyobb ellenségévé vált. |